• Vďačnosť v škatuľke

• 2. stupeň

Organizácia spojených národov vyhlásila október ako mesiac úcty k starším. Jej zámerom bolo upozorniť na postavenie a problémy staršej generácie, oceniť jej prínos, skúsenosti a znalosti. Pri tejto príležitosti a v rámci prierezovej témy a koncepcie ľudských práv sme sa rozhodli zopakovať úspešnú aktivitu z minulého roka s názvom Vďačnosť v škatuľke. Cieľom tejto aktivity bolo, aby každá trieda naplnila pridelenú škatuľku rôznymi drobnosťami a tým vyjadrila úctu a vďaku staršej generácii. A tak sa škatuľky znova naplnili cukrovinkami, potravinami, „handmade“ výrobkami, ponožkami, knihami, kozmetikou,  ale aj  krížovkami či básničkami. Bohato naplnené škatuľky tento rok putovali do sociálneho zariadenia s názvom Dom Charitas sv. Jána Bosca v Spišskej Kapitule, ktorý ľudia poznajú aj pod názvom Zelený dom. V utorok 26. októbra sme škatule spolu s vybratými žiakmi deviateho ročníka osobne odovzdali pánovi riaditeľovi Mgr. Dušanovi Galicovi PhD., ktorý nás milo privítal a poďakoval za naše vyzbierané dary. V našej akcii nás podporil a na našom malom výlete v Spišskej Kapitule nás sprevádzal aj rodák z Lendaku ThLic.František Fudaly PhD, pôsobiaci v kňažskom seminári. Jeho zásluhou sme mohli navštíviť spišskokapitulský cintorín s hrobmi kňazov a biskupov a prezrieť si Katedrálu sv. Martina. Našej návšteve sa potešila aj miestna sestra Zdenka z Kongregácie milosrdných sestier, ktorá je taktiež pôvodom z Lendaku. V budove kňažského seminára nám pripravila malé občerstvenie vo forme čaju a sladkosti. Okrem toho sme mali možnosť vidieť aj Biskupský palác s krásnou záhradou a absolvovať krátku trasu Spišským Jeruzalemom. Naša vďaka patrí aj pani riaditeľke, ktorá našu myšlienku podporila osobnou účasťou pri odovzdávaní škatuliek a prevzala záštitu nad našou „delegáciou“. Touto cestou by sme chceli poďakovať všetkým, ktorí pomohli pri príprave alebo  prispeli nejakým darom. Myslíme si, že táto akcia sa opätovne vydarila a dúfame, že obdarovaným sme urobili veľkú radosť.

Za túto aktivitu boli zodpovedné koordinátorky Mgr. Miroslava Grigláková a Mgr. Katarína Halčinová, za čo im veľmi pekne ďakujeme!

• Hodina deťom

• Hodina deťom je celoročná verejná zbierka, ktorá funguje už 23 rokov a vytvára efektívny systém podpory pre deti a mladých ľudí zo všetkých regiónov Slovenska. Ide o grantový program, ktorý podporuje rôzne organizácie pracujúce s deťmi a mladými ľuďmi. Tento rok sa cielene zamerala na pomoc deťom , ktoré vyrastajú len s jedným rodičom. Naša škola sa pripojila k 6 tisíc dobrovoľníkom, ktorí 21. októbra zbierali v uliciach do žltých pokladničiek peniaze a prispela sumou 98,05 Eur . Poďakovanie patrí tak všetkým, ktorí prispeli, alebo pomohli pri realizácii tejto zbierky.

Koordinátorky: Mgr. Miroslava Grigláková, Mgr. Katarína Halčinová