• Terapia hrou

          • TERAPIA HROU je špeciálna metóda, ktorej účinky sú potvrdené mnohými výskumami. Je určená pre deti s poruchami pripútania, poruchami správania, s emocionálnymi výkyvmi, pre sociálne nezačlenené deti, deti s psychosomatickými a inými problémami. Je výborná aj ako prevencia vzniku týchto problémov. TERAPIA HROU sa považuje za jedinečnú stratégiu práce s dieťaťom. Je pre deti to isté, čo poradenstvo, či psychoterapia pre dospelých. Hra je pre deti prirodzený spôsob komunikácie, presne tak, ako je pre dospelých prirodzeným spôsobom komunikácie rozprávanie. V herni sa hračky používajú ako slová a hra je rečou dieťaťa. Deťom sú v terapii hrou poskytnuté špeciálne hračky, ktoré im umožňujú vyjadriť to, čo sa im ťažko vyjadruje slovami. Cez hru deti v bezpečnom prostredí vyjadrujú slobodne svoje myšlienky, pocity, potreby a túžby. V herni sa dieťa učí zvládať reálne životné situácie. Využíva na to svoje prirodzené danosti a vnútorné zdroje, učí sa vnútornej sebaregulácii a sebakontrole.

            Vznikom podporného tímu na našej škole a nástupom školského psychológa vznikol priestor na zriadenie špeciálnej miestnosti, tzv. „herničky“. TERAPIA HROU sa realizuje raz za týždeň a trvá 45 minút. Proces vedie hrový terapeut, školská psychologička, bez prítomnosti rodiča. Konzultácie s rodičmi sa konajú spravidla raz za mesiac. Dĺžka terapie závisí od závažnosti problémov, ktoré dieťa prežíva. Odporúčaný minimálny počet terapií pri menej závažných ťažkostiach je 12.

            Mgr. Mária Grudinina, školská psychologička

          • Prevencia

          • Do činnosti školskej psychologičky v oblasti prevencie na škole patrí:

            • poskytnutie krízovej intervencie dieťaťu, ktoré sa ocitne v psychicky mimoriadne náročnej situácii,
            •  vykonávanie opatrení na posilnenie pozitívnej atmosféry v škole,
            • poskytnutie individuálneho, skupinového alebo hromadného psychologického poradenstva,
            • prevencie a intervencie žiakom školy so zameraním na výchovu a vzdelávanie - realizovanie anonymných ankiet a prieskumov v škole za účelom posilnenia preventívnych aktivít (sociálna klíma školy a triedy, výskyt rizikového správania a pod.) a konzultovanie zistení s vedením školy v súlade so Zákonom č. 18/2018 - Zákon o ochrane osobných údajov, spolupráca s ďalšími odbornými zamestnancami školy (špeciálny pedagóg) a s asistentmi učiteľa
            • realizácia preventívnych aktivít v spolupráci s Centrom poradenstva a prevencie Kežmarok, s políciou SR a s odbornými externými pracovníkmi.

            V prípade potreby sa tiež môžu pedagógovia, rodičia a žiaci obrátiť na organizácie poskytujúce pomoc: