• SNOEZELEN

"NIČ SA NEMUSÍ, VŠETKO JE DOVOLENÉ."

Špeciálne upravená miestnosť alebo prostredie, kde na zmysly žiaka pôsobia svetlá, hudba, vône, príjemné textúry, povrchy a iné podnety. V multisenzorickom prostredí sa nachádzajú podnety pre všetky zmysly (zrak, sluch, čuch, hmat, chuť, vestibulárny systém, propriocepcia). Snoezelen rešpektuje spôsob, trvanie aj tempo, akým konkrétny žiak prežíva stimuly v miestnosti. Má právo rozhodnúť sa pre stimuly, ktoré sú mu príjemné, a slobodne
        a spontánne spoznávať objekty v miestnosti. Snoezelen je bezpečné prostredie a prináša pozitívne zážitky.

PRE KOHO JE SNOEZELEN URČENÝ

Snoezelen sa uplatňuje u žiakov s rôznymi znevýhodneniami:

• MENTÁLNE A VIACNÁSOBNÉ POSTIHNUTIE

Snoezelen je jednou z možností rozptýlenia sa a podnetného trávenia voľného času u tejto skupiny žiakov. V multisenzorickej miestnosti okrem toho dokážu zažiť interakciu
        s prostredím a kontrolovať ho: napríklad prepínať farby jednotlivých komponentov
        v miestnosti cez interaktívny ovládač a pochopiť tak vzťah medzi príčinou a následkom.

• PORUCHY AUTISTICKÉHO SPEKTRA

S využitím Snoezelenu u žiakov dochádza k zníženiu stresu, napätia a agresivity, rozvoju interakcie, komunikačných a sociálnych zručností, zvýšeniu iniciatívy a spontánnosti.
        V multisenzorickej miestnosti sa dokážu upokojiť a relaxovať.

• ZMYSLOVÉ POSTIHNUTIE

Počas terapie v multisenzorickom prostredí stimulujeme zrak prostredníctvom širokej škály svetelných efektov, a tiež sluch prispôsobením hudby či s využitím zvukových pomôcok.

• PSYCHIATRICKÉ DIAGNÓZY

Snoezelen sa využíva ako relaxačná aktivita a doplnenie všedného dňa.

• PORUCHY AKTIVITY A POZORNOSTI

Snoezelen pôsobí upokojujúco u žiakov s hyperkativitou a poruchami pozornosti. Po pobyte
        v Snoezelene sa dokážu žiaci na hodine lepšie sústrediť na výklad učiva.

• INTAKTNÍ Žiaci

Intaktní žiaci siahajú po Snoezelene kvôli potrebe uvoľnenia, sebaskúsenosti, slobody, nových zážitkov či objavovania. Využíva sa imaginatívny prístup k relaxácii, alebo „fantasy cesta.“ Využíva sa aj u žiakov s traumatickými zážitkami.

PRINCÍPY SNOEZELENU

• INDIVIDUÁLNY PRÍSTUP

Nikdy by sme nemali žiakovi vnucovať naše pocity, ale brať do úvahy jeho potreby, individuálne schopnosti, predpoklady a preferencie.

• NEDIREKTÍVNY PRÍSTUP

Dobrovoľnosť a sloboda bez nátlaku sa vzťahuje najmä na slobodu pohybu a správania sa
        v miestnosti, kedy sa žiak môže voľne pohybovať, skúmať prostredie a nechať podnety na seba pôsobiť.

• MOŽNOSŤ VOĽBY A VÝBERU

Žiak by sa mal podľa svojich možností rozhodnúť sám a iniciatíva by mala vychádzať
         od neho. Pedagóg  žiakaa rešpektuje a prispôsobuje sa jeho voľbe.

• SPRÁVNA ČASOVÁ DĹŽKA

Dôležité je, aby tak, ako vznikla pokojná atmosféra, sa aj postupne pozvoľna ukončila. Pobyt v Snoezelen miestnosti by nemal byť náhle prerušený a ukončený.