školská výtvarná súťaž
VIANOČNÁ POHĽADNICA
Hovorme o jedle
Výtvarná súťaž CHUTNÉ MAĽOVANIE
Výtvarná súťaž sa koná pod názvom „Chutné maľovanie“. Je jednou z aktivít XII. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktoré sú venované problematike potravín a výživy. Žiaci sa mohli do súťaže zapojiť výtvarnými prácami k vyhláseným témam súťaže: 1. téma: Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky. 2. téma: Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov. 3. téma: Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek. 4. téma: Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny. 5. téma: Cukry, tuky, soľ.
V uvedenom termíne sme počas krúžkovej činnosti viedli s deťmi diskusiu k zdravej výžive a rozoberali si jednotlivé témy určené organizátorom. Deti si vytvorili návrhy podľa tém, ktoré sa snažili ozvláštniť rôznymi technikami. Strihanie časopisov, lepenie, dokresľovanie, písanie, či maľovanie. Výsledkom sú tieto nádherné práce žiačok Miroslavy Laufovej 4.A, Lilien Neupauerovej 4.C, Emy Špakovej 1.C, Laury Budzákovej 5.A, Lívii Fudalyovej 5.A.
Vyhlásenie výsledkov bolo 11.11.2024. S veľkým potešením sme dostali mail, v ktorom nám bolo oznámené, že práca žiačok Miroslavy Laufovej a Lilien Neupauerovej vyhrala vo svojej kategórii v téme: Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov - 1. miesto. Veľmi sa tešíme, že máme takéto šikovné a nadané deti, ktorým sa chce prísť vo svojom voľnom čase a niečo vytvoriť. Cenu si vyzdvihnú 22.11.2024 v Bratislave. Srdečne Blahoželáme!
Za vedenie žiakov a za prihlásenie do súťaže boli zodpovední Mgr. Jana Budzáková, Mgr. Martin Habiňák.
Mediálna výchova
1. stupeň
Dňa 11.11.2024 štvrtáci odštartovali týždeň mediálnej výchovy. Spolu so školskou psychologičkou Mgr. Máriou Grudininou absolvovali prednášky na tému mediálna prevencia. Jej cieľom bolo, aby žiaci kriticky pristupovali k informáciám, ktoré prijímajú a rozvíjajú schopností potrebné na bezpečné používanie médií. Tretiaci absolvovali exkurziu do miestneho rozhlasu v Lendaku, prehliadku štúdia a technického zázemia. Žiaci mali možnosť vidieť štúdio, kde sa nahrávajú a vysielajú programy, spoznať zvukové technológie, mikrofóny.
Prváci a druháci ukončili tento týždeň projektovým vyučovaním. Druháci sa oboznámili s printovými médiami, hlavne s detskými časopismi Vrabček, Rebrík. Vytvorili si svoj triedny časopis. Prváci mali tému televízia. Najprv si pozreli reláciu o médiách- Môj deň s médiami. Následne si vypočuli dve bájky. Ich úlohou bolo v skupinách dramatizovať jednu z vypočutých bájok, prípadne svoju obľúbenú rozprávku. Potom pracovali na filmovom páse svojich obľúbených rozprávok.
Za prípravu mediálnej výchovy ďakujeme koordinátorkám MEV Mgr. Anne Girgovej a Mgr. Márii Neupauerovej a za realizáciu ďakujeme triednym učiteľkám, školskej psychologičke Mgr. Márii Grudinine a pracovníkom Obecného úradu v Lendaku.
Jazykový WocaBee šampionát
krajské kolo
Trieda našej školy 9.C uspela v okresnom kole šiesteho ročníka inovatívnej súťaže pre školy s názvom Jazykový WocaBee šampionát a postúpila do krajského kola. Počas troch dní od 5. do 7.novembra si zmerali sily s 39 triedami škôl Prešovského kraja a usilovne precvičovali anglickú slovnú zásobu prostredníctvom online aplikácie.
Trieda 9.C sa nakoniec umiestnila na 10. mieste a nepostúpila tak do celoslovenského kola. V súťaži sa hodnotí usilovnosť žiakov v učení cudzích jazykov, meraná počtom bodov získaných za precvičovanie slovíčok. Čím viac žiaci precvičujú, tým viac bodov (za správne odpovede) získajú a viac sa aj naučia. Každý žiak našej triedy 9.C získal počas krajského kola denne v priemere 3648 WocaPoints bodov.
Tou najdôležitejšou výhrou však bude zlepšenie jazykových vedomostí našich žiakov a ich motivácia k učeniu jazykov, ktoré sú v dnešnej dobe mimoriadne dôležité. Sme veľmi radi, že na našej škole dávame priestor moderným technológiám a učíme cudzie jazyky inovatívnym spôsobom, ktorý žiakov baví a prináša im skutočné výsledky.
Za súťaž bola zodpovedná Mgr. Jana Figlárová.
Máme víťaza okresného kola Olympiády zo slovenského jazyka!
Dňa 13.11.2024 sa v Kežmarku konalo okresné kolo Olympiády zo slovenského jazyka, na ktorom našu školu úspešne reprezentoval Samuel Halčin z 9.D. Samuel zvládol olympiádu na výbornú a svojimi znalosťami si vybojoval krásne 1. miesto, čím si zabezpečil postup na krajské kolo. Sme na Samuela hrdí a blahoželáme mu k tomuto významnému úspechu!
Za prípravu žiaka na olympiádu bola zodpovedná Mgr. Janka Budzáková.
Otvorené hodiny pre rodičov
1. ročník
V druhom novembrovom týždni prebehli v triedach prvého ročníka otvorené hodiny pre rodičov. Prváčikovia sa veľmi tešili, že mohli privítať rodičov triede, a že im môžu ukázať ako sa učia. Práve v tomto čase prváci začali nácvikové obdobie a učia sa písmenká, skladať slabiky, slová a vety. Ak sa deti teraz naučia správnu techniku čítania, tak budú v čítaní napredovať a stanú sa z nich dobrí čitári. Keďže sa naša škola od septembra zapojila do kurikulárnej reformy, cieľom týchto hodín bolo ukázať rodičom ako prebieha vyučovacia hodina s prepájaním vzdelávacích oblastí, ako sa žiaci učia tímovej spolupráci, ako riešia tvorivé úlohy, učia sa kritickému mysleniu a vyjadriť svoj názor. Predmety sa neučia izolovane, ale vzájomne sa prelínajú. Práve na týchto hodinách dostali rodičia návod ako sa doma s deťmi môžu učiť alebo precvičovať učivo. Pani učiteľky hodiny pripravili tak, aby ukázali čo najviac aktivít, ktoré využívajú pri vyvodzovaní nových hlások, písmen a ako precvičovať písanie slabík, slov a viet. Účasť mamičiek a oteckov bola veľmi veľká, čo nás teší a je to dôkaz toho, že rodičia sa zaujímajú o to, ako sa ich deti v škole učia a cítia. Jedným z cieľov novej reformy je budovať spoluprácu medzi školou – rodičmi, zapájať rodičov do vyučovania a diania v škole. Verím, že aj tieto otvorené hodiny k tomu prispeli. Za realizáciu otvorených hodín veľmi pekne ďakujeme pani učiteľkám 1. ročníka Mgr. Kataríne Budzákovej, Mgr. Slávke Lampartovej, Mgr. Helene Hudáčkovej a Mgr. Anne Majerčákovej.
(foto vo fotoalbume, Facebook)
Mgr. Renáta Černáková, zástupkyňa
IBOBOR
medzinárodná informatická súťaž
Naši žiaci súťažili v medzinárodnej informatickej súťaž iBobor, ktorá prebiehala 4. – 8. novembra 2024 . Táto súťaž má za cieľ podporiť záujem žiakov o informatiku, čo je kľúčové v dnešnej digitálnej dobe. Úlohy boli navrhnuté tak, aby rozvíjali logické a algoritmické myslenie, čo sú dôležité zručnosti pre riešenie problémov. Žiaci mali príležitosť zábavne a interaktívne sa naučiť nové veci a získať nové zručnosti.
Účasť v medzinárodnej súťaži umožňuje žiakom porovnať svoje schopnosti s rovesníkmi z iných krajín, čo môže byť veľmi motivujúce. Zároveň pomáha identifikovať a podporovať talentovaných žiakov, ktorí môžu v budúcnosti prispieť k rozvoju technológií a vedy.
Súťažilo sa v 4. kategóriách a spomedzi súťažiacich sme mali 45 úspešných riešiteľov. Úspešní riešitelia obdržali diplom a my im všetci srdečne blahoželáme!
V kategórii Kadet, súťažilo 58 žiakov, z toho 3 úspešní riešitelia:
1.Tomáš Vida -VIII.E- 53,67b;
2. Milan Lizák VIII.A - 52b;
3.Pavol Gallik IX.C - 50,67b.
V kategórii Benjamín, súťažilo 62 žiakov, z toho 15 úspešní riešitelia. Z nich najlepší:
1. Klára Anna Halčinová VII.B - 69,33b;
2. Matúš Lizák VII.D - 61,33b;
3. František Koščák VII.A - 58,66b.
V kategórii Bobrík, súťažilo 66 žiakov, z toho 12 úspešní riešitelia. Z nich najlepší:
1. Adam Halčín IV.A – 76b;
2. Tomáš Dravecký IV.B – 72b;
3. Dominik Halčin IV.B - 72b.
V kategórii Drobec, sa súťažilo 75 žiakov, z toho 15 úspešní riešitelia. Z nich najlepší:
1. Klaudia Volentierová III.C – 72b;
2. Martin Koščák III.A – 64b;
3. Nina Gáborová III.B - 60b.
Za súťaž boli zodpovední školský digitálni koordinátori: Mgr. Karmen Mazureková, Ing. Stanislav Halčin.
Plenárne a triedne rodičovské združenia
pozvánka
Vážení rodičia!
Srdečne Vás pozývame na plenárne ZRPŠ, ktoré sa uskutoční dňa 18.11.2024 o 16:00 hod. v priestoroch základnej školy. Súčasťou plenárneho rodičovského združenia bude aj voľba zástupcov za rodičov do rady školy. Po plenárnom ZRPŠ budú v triedach prebiehať triedne rodičovské združenia s triednymi učiteľmi. Vaša účasť je dôležitá a prosíme Vás, aby ste plenárneho rodičovského združenia zúčastnili.
Tešíme sa na stretnutie s Vami!
Vedenie školy
Spolu pre zdravie: Výmenné pobyty s Bialystokom (Visegrad Fund)
V rámci projektu V4 Gen Minigrants, podporeného fondom Visegrádskej štvorky, sme v októbri a novembri zorganizovali výmenné pobyty so žiakmi z poľského Bialystoku. Našu školu navštívili naši poľskí priatelia v októbri a v novembri sme sa my vybrali do Poľska. Hlavným cieľom týchto stretnutí bolo podporovať zdravý životný štýl mladých ľudí. Viac sa o našich zážitkoch pohľadom zúčastnených žiakov našej školy dozviete na webovej stránke: https://zslendak.edupage.org/a/v4-gen-mini-grants
Koordinátorka projektu: Ing. Beáta Gurková
Burza stredných škôl
Kežmarok
Burza stredných škôl v Kežmarku
Dňa 12. novembra 2024 sme s našimi deviatakmi navštívili Burzu stredných škôl, ktorá sa konala na Strednej odbornej škole Garbiarska v Kežmarku. Na podujatí sa predstavilo 21 stredných škôl z okresov Kežmarok, Poprad, Levoča a Spišská Nová Ves. Cieľom burzy bolo poskytnúť žiakom základných škôl široký prehľad o študijných a učebných odboroch, ktoré tieto školy ponúkajú a umožniť im tak nájsť tú správnu cestu na strednú školu. Každá škola sa na burze snažila zaujať žiakov nielen informáciami o svojich odboroch, ale aj zaujímavosťami zo školského života, či už išlo o úspechy, projekty alebo jedinečné aktivity, ktoré školský život prináša. Žiaci mali možnosť diskutovať s učiteľmi, žiakmi, a tak lepšie pochopiť, čo jednotlivé študijné programy obnášajú. Veríme, že získané informácie pomôžu našim deviatakom urobiť správne rozhodnutie a vybrať si strednú školu, ktorá ich pripraví na ďalšiu životnú etapu. Poďakovanie patrí aj triednym učiteľom 9. ročníka, ktorí žiakov sprevádzali.
Za akciu bola zodpovedná pani zástupkyňa Mgr. Mária Hudáčeková.