Novinky

          • Hostili sme žiakov zo Španielska

          • V dňoch 9. až 16. mája 2026 naša Základná škola v Lendaku hostila skupinu ôsmych žiakov a pedagógov zo španielskeho mesta Torrent zo školy Colegio Nuestra Señora del Sion. Bol to intenzívny týždeň plný búrania jazykových bariér a spoznávania nových kultúr. Spoločný program sme odštartovali oficiálnym privítaním, zoznamovacími hrami v triedach a orientačným behom po Lendaku, ktorý sme zakončili tradičným tanečným workshopom v umeleckej škole.

            Spoločne sme absolvovali vzdelávacie aktivity s témou digitálnej bezpečnosti a biodiverzity Tatranského národného parku, preskúmali sme podzemné priestory Belianskej jaskyne, vyviezli sme sa pozemnou lanovkou na Hrebienok, navštívili Rainerovu chatu a vodopády a galériu optických ilúzií Tricklandia v Starom Smokovci. Nechýbal ani celodenný výlet do Košíc, kde naši španielski priatelia obdivovali hlavné pamiatky tohto mesta so sprievodcom v anglickom jazyku.

            Záver týždňa patril oficiálnemu vyhodnoteniu mobility, slávnostnému odovzdávaniu certifikátov a tvorivým dielňam s tradičnou maľbou lendackých vzorov na bavlnené tašky. V sobotu predpoludním sme našich hostí vyprevadili na letisko.

            Táto skúsenosť priniesla všetkým zúčastneným vzájomné obohatenie a nové priateľstvá. Veľké poďakovanie patrí učiteľom Mgr. Helene Pilátovej, Ing. Jánovi Stupákovi, Mgr. Jane Budzákovej (výtvarníčke) a Ing. Martine Polanskej, ktorí pre našich hostí pripravili rôzne workshopy.  Ďakujeme aj našim hostiteľským rodinám. Tie našim hosťom vytvorili skutočný domov a ukázali povestnú lendackú pohostinnosť.

            Za prípravu a realizáciu projektu ERAZMUS + je zodpovedná pani učiteľka Ing. Beáta Gurková, za čo jej veľmi pekne ďakujeme. 

             

          • Botanikiáda

          • regionálne kolo - Košice

            Dňa 13. mája 2026 sa žiaci našej školy Martin Budzák a Adam Gallik zúčastnili regionálneho kola botanickej súťaže Botanikiáda, ktoré sa konalo v priestoroch Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach – Botanická záhrada UPJŠ.

            Obaja žiaci postúpili do regionálneho kola ako víťazi školského kola a úspešne reprezentovali našu školu v konkurencii žiakov z Košického a Prešovského kraja. Súťaž prebiehala formou tímových aktivít, pričom súťažiaci boli rozdelení do farebných tímov a počas celého dňa plnili rôznorodé úlohy zamerané na poznávanie rastlín, botanické vedomosti a praktické zručnosti.

            Účasť v súťaži prispela k rozvoju prírodovedných kompetencií žiakov, podpore tímovej spolupráce, samostatnosti a pozitívneho vzťahu k prírode. Žiaci hodnotili podujatie veľmi pozitívne a ocenili príjemnú atmosféru, organizáciu súťaže aj možnosť získať nové skúsenosti a zážitky.

            Martinovi Budzákovi a Adamovi Gallikovi ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a prajeme im veľa ďalších úspechov v prírodovedných súťažiach a aktivitách!

            Zodpovedný učiteľ:  Ing. Mária Švorcová, Mgr. Tomáš Hudáček

             

          • Oznam pre rodičov - riaditeľské voľno

          • 2.A, 2.B, 2.C. 2.D, 1.A, 1.B

            Informujeme rodičov žiakov tried, ktoré sú v podkroví ZŠ: 2.A, 2.B, 2.C. 2.D, 1.A, 1.B, že dňa 19.05.2026 budú mať z technických príčin riaditeľské voľno. Títo žiaci budú odhlásení z obedov. Vyučovanie bude riadne pokračovať 20.05.2026.

            Ďakujeme za pochopenie.

            vedenie školy

          • Slávik Slovenska

          • okresnej speváckej súťaže Slávik Slovenska

            Dňa 15. mája 2026 sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Kežmarku konal 34. ročník okresnej speváckej súťaže Slávik Slovenska. Súťaž sa uskutočnila pod záštitou významného slovenského operného speváka Petra Dvorského, ktorý je zároveň garantom súťaže. Spojenú školu reprezentovali vo všetkých troch kategóriách talentovaní žiaci.
            V 1. kategórii súťažili žiačky 3.D – Petra Potanecká a Mária Lizáková. Petre sa podarilo vyspievať krásne 2. miesto spomedzi 12 súťažiacich sólistov.
            V 2. kategórii našu školu reprezentovali Martin Koščák zo 4.A a Diana Potanecká z 5.A.
            Martin získal výborné 3. miesto, a to napriek tomu, že bol vo svojej kategórii najmladším súťažiacim a súperil aj so žiakmi 6. ročníka.
            V 3. kategórii nás reprezentovala Liliana Smoleňáková z 9.D. Hoci sa jej nepodarilo získať ocenenie, dôstojne reprezentovala našu školu a spolu s ostatnými súťažiacimi predstavila nádherný lendacký kroj. Celkovo sa súťaže zúčastnilo 31 výborných spevákov, preto si veľmi vážime dosiahnuté úspechy a krásne umiestnenia našich žiakov.
            Hudobný sprievod zabezpečili:

            • husle – pani učiteľka Mgr. Iveta Pavlíková
            • akordeón – pán učiteľ Gabriel Háber

            Všetkým účinkujúcim srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!

          • Posaď si svoj strom

          • Pod Kicorou

            Dňa 15.5.2026 sa naši žiaci 9. ročníka zúčastnili environmentálnej akcie „Posaď si svoj strom“, ktorá sa uskutočnila v spolupráci s Lesmi mesta Spišská Belá. Cieľom podujatia bolo priblížiť mladým ľuďom význam ochrany prírody a aktívne ich zapojiť do starostlivosti o životné prostredie.

            Deviataci si pod vedením pracovníkov lesov vyskúšali výsadbu mladých stromčekov a dozvedeli sa množstvo zaujímavých informácií o lese, jeho obnove a význame pre človeka i prírodu. Žiaci pracovali s veľkým nasadením a zodpovednosťou, pričom si uvedomili, aké dôležité je chrániť a obnovovať naše lesy.

            Aj keď bola akcia pre nepriaznivé počasie a dážď ukončená skôr, všetci zúčastnení si odniesli cenný zážitok a dobrý pocit z užitočne stráveného času v prírode.

            Ďakujeme Lesom mesta Spišská Belá za spoluprácu a možnosť zapojiť sa do tejto zmysluplnej aktivity.

            Zodpovedný učiteľ:  Mgr. Jana Figlárová

        • Modrý gombík 2026
          • Modrý gombík 2026

          • humanitárna zbierka

            Aj v tomto školskom roku sa naša škola zapojila do verejnej zbierky Modrý gombík, ktorú organizuje humanitárna organizácia UNICEF. Cieľom zbierky je pomoc podvyživeným a hladujúcim deťom v krajinách, kde je pomoc najviac potrebná. Zbierka sa uskutočnila v dňoch 13. – 14. mája 2026. Do realizácie sa aktívne zapojili dobrovoľníci z triedy 9.C, ktorí zbierkovali v budove Spojenej školy aj v uliciach obce Lendak. Spoločne sa nám podarilo vyzbierať krásnych 440,50 €.

            Úprimne ďakujeme všetkým žiakom, rodičom, pedagógom i občanom obce, ktorí svojím príspevkom podporili dobrú vec. Poďakovanie patrí aj dobrovoľníkom a všetkým, ktorí pomáhali pri organizácii zbierky.

            Za aktivitu boli zodpovedné Mgr. Miroslava Grigláková, Mgr. Katarína Halčinová a 4 žiaci dobrovoľníci z 9.C  Juliána Lizáková, Anna Majerčáková, Ema Majerčáková, Damián Halčin.

          • Divadelné Košice Jozefa Adamoviča – DDS Gašparko

          • Vo štvrtok 7. mája sa uskutočnil už 19. ročník súťažnej prehliadky detských amatérkskych divadiel základných škôl prešovského a košického kraja pod názvom Divadelné Košice Jozefa Adamoviča. DDS Gašparko sa predstavil hrou O múdrej Anne a spolu so základnou školou Lipany získal prvé miesto. Nepodarilo sa nám získať hlavnú cenu, no napriek tomu, žiaci odchádzali odmenení hodnotnými knihami a mnohými novými skúsenosťami. Organizátori vytvorili príjemnú atmosféru s občerstvením a rôznymi sprievodnými aktivitami. Naši žiaci po skončení súťaže dostali odmenu aj v podobe návštevy nákupného centra. Po ceste domov sme sa ešte zastavili na Sivej brade, aby sme si oddýchli a zároveň mohli obdivovať túto prírodnú pamiatku našej krajiny.

            Za akciu bola zodpovedná vedúca DDS Gašparko Mgr. Anna Majerčáková a pani riaditeľka PaedDr. Mária Budzáková.

          • Biblia očami detí

          • výtvarná súťaž

            Naša škola sa aj tento rok zapojila do výtvarnej súťaže "Biblia tvojimi očami". Táto súťaž je zameraná na zobrazenie biblického obsahu a jeho miesta v živote človeka. V tomto roku deti zobrazovali svoj pohľad na Prvú knihu Samuelovu a Evanjelium podľa Lukáša. Spomedzi 176 výtvarných prác, ktoré boli do súťaže zaslané z celej Spišskej diecézy, porota vybrala diela našich dievčat zo Špeciálnej triedy. Vo svojich kategóriách sa umiestnili: Eva Koščáková na 3. mieste, Anna Koščáková na 2. mieste, Vanesa Batoryová a Katarína Halčinová na 1. mieste. Ich práce zároveň postupujú ďalej na celoslovenské kolo. Dievčatám ďakujeme za ich snahu a tvorivosť a srdečne blahoželáme! 

            Za súťaž boli zodpovedné pani učiteľky Mgr. Iveta Starinská a Mgr. Lucia Rabárová.

          • Družstvá mladých zdravotníkov SČK

          • Medziokresná súťaž Slovenského Červeného kríža - Aréna Poprad

            Dňa 13.5.2026 sa v Poprade konala medziokresná súťaž Slovenského Červeného kríža, na ktorej našu školu reprezentovali dve družstvá – mladší  a starší žiaci (žiaci 6.B triedy Terézia Koščáková, Petronela Frankovská, Pavlína Grichová, Pavol Grich, Adam Hudák a žiačky 9.C triedy Anna Majerčáková, Katarína Hudačeková, Lucia Hudačeková, Juliana Lizáková a Andrea Majerčáková). Obe družstvá predviedli výborné vedomosti, pohotovosť aj praktické zručnosti v poskytovaní prvej pomoci a zaslúžene si vybojovali krásne 1. miesta vo svojich kategóriách.

            Mimoriadny úspech dosiahlo družstvo dievčat z deviateho ročníka, ktoré zvíťazilo už tretíkrát za sebou. Svojím zodpovedným prístupom, tímovou spoluprácou a výbornou pripravenosťou opäť potvrdili, že patria medzi najlepších. Táto súťaž bola zároveň ich poslednou, keďže po ukončení školského roka odchádzajú na stredné školy. Dievčatám ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy počas uplynulých rokov a prajeme im veľa úspechov v ďalšom štúdiu aj osobnom živote!

            Poďakovanie patrí aj mladšiemu družstvu, ktoré svojím výkonom ukázalo, že na škole vyrastajú ďalší šikovní zdravotníci!

            Za pripravu žiakov na súťaž vešmi pekne ďakujeme pani učiteľke Mgr. Janke Figlárovej. (fotoalbum, Facebook)

          • Múzeum TANAP-u a botanická záhrada v Tatranskej Lomnici

          • Prírodovedná exkurzia v Tatranskej Lomnici

            Dňa 12. mája sa naši piataci zúčastnili prírodovednej exkurzie v Tatranskej Lomnici. Navštívili Múzeum TANAP-u, kde sa oboznámili s kvetenou, živočíchmi a históriou Tatier. Veľmi sa im páčil aj medvedí brloh, ktorý si mohli prezrieť. Zaujímavým zážitkom bolo aj premietanie filmu o kamzíkovi vrchovskom tatranskom. V botanickej záhrade pozorovali chránené rastliny a spoznávali rôzne druhy drevín. Počas exkurzie žiaci riešili hádanky a úlohy v pracovnom liste, čím si hravou formou overovali svoje vedomosti. Na pamiatku si zakúpili rôzne rastliny a suveníry. Veľkým prekvapením bola aj laň, ktorá sa pásla neďaleko na lúke. Aj keď nám počasie veľmi neprialo, žiaci mali radosť zo zážitkového učenia, odniesli si množstvo pekných dojmov a presvedčenie, že ochrana prírody je veľmi dôležitá.

            Zodpovední učitelia:  Ing. Mária Švorcová, Mgr. Tomáš Hudáček, Mgr. Katarína Halčinová, Mgr. Ivana Suchanovská a Mgr. Iveta Pavlíková.

    • Kontakty

      • Spojená škola, Školská 535/5, Lendak
      • 0524596523
      • 0948 838 826
      • Školská 535/5
        05907 Lendak
        Slovakia
      • PaedDr. Mária Budzáková, sekretariát 0948 838 826
      • Mgr. Renáta Černáková 0948 855 302, rcernakova@zslendak.sk
      • Mgr. Dana Mačáková 0948 857 785
      • PaedDr. Zuzana Galliková 0908 205 892
      • Mgr. Marek Majerčák 0911 589 022
      • Mgr. Mária Hudáčeková 0905 455 934
      • Beáta Jašňáková 0917 160 269
    • Prihlásenie