Štvrtý októbrový pondelok je už na našej škole tradične venovaný knihe, knižnici, objavovaniu a poznávaniu nového prostredníctvom projektového vyučovania, na ktoré sa žiaci veľmi tešia a vyučujúci zodpovedne pripravujú.Tento rok sme oslavovali vznik Československa. A ako sa na poriadnu oslavu patrí, nechýbala nezvyčajná trojposchodová torta, pozostávajúca z Encyklopédií a Dejín Slovenskej republiky. Už samotné ráno naznačovalo, že sa chystá niečo veľkolepé, pretože žiaci prichádzali buď v ľudovom oblečení alebo v národných farbách – bielej, modrej alebo červenej. Zaznením československej hymny prostredníctvom školského rozhlasu sme oficiálne zahájili projektový deň. Úvodného slova sa ujala pani riaditeľka, PaedDr. Mária Budzáková, ktorá privítala a zároveň predstavila vzácnych hostí, ktorí boli spätí s udalosťami histórie nášho štátu. Nasledovala báseň v podaní žiačky ôsmeho ročníka s názvom Smelý Sokoliku, ktorá vyzývala slovenský národ k odvahe bojovať za slobodu. Súčasťou otvorenia podujatia bolo slávnostné odovzdávanie pamätných mincí každej triede a hosťom, ktoré sme získali v rámci podpory nášho projektu od Národnej pokladnice Slovenska na pamiatku stého výročia vzniku Československa. Sprievodným programom bola výstava starožitných predmetov po roku 1918, do ktorej sa zapojili všetci žiaci a zamestnanci školy. Na túto príležitosť boli vyrobené špeciálne perá s nápisom Medzinárodného dňa školských knižníc ako poďakovanie hosťom a priateľom školy.
Projektové vyučovanie pokračovalo v triedach, kde žiaci jednotlivých ročníkoch pracovali na svojej téme:
I. ročník – Oslava pri príležitosti vzniku Československa
II. ročník – Rodina v rokoch 1918 - 2018
III. ročník - Československá rozprávka
IV. ročník – Dva národy = jeden štát
V. ročník – Život na dedine po roku 1918
VI. ročník – Karol Plicka
VII. ročník – Školstvo na Slovensku po roku 1918
VIII. ročník – Vpád vojsk Varšavskej zmluvy (50-te výročie)
IX. ročník – Sviečková manifestácia (30-te výročie)
Žiaci druhého stupňa na štvrtej a piatej vyučovacej hodine mali folklórnu súťaž Zem spieva, na ktorej sa prezentovali žiaci jednotlivých ročníkov. Súťaž nám otvorili aktívni členovia folklórnych súborov nášho regiónu troma piesňami, ktoré zneli v rovnomennom Plickovom dokumentárnom filme. Po úvodnom čísle pôsobili ako odborná porota, keďže sa aktívne venujú hudbe, spevu a tancu. Po vyhlásení výsledkov súťaže sa žiaci presunuli na školské ihrisko, kde vytvorili živú československú zástavu a na záver sme vytvorili zo sto ilustrácií plynulý filmový dokument významných udalostí jednotlivých rokov na paraváne vo vestibule budovy školy.
14. ročník Najzaujímavejšieho podujatia školskej knižnice sa niesol v duchu krásneho výročia – 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska. (1918 – 2018) Symbolické osmičky sprevádzali aj aktivity v jednotlivých ročníkoch, rok 1968 – Vpád vojsk Varšavskej zmluvy, či rok 1988 – Sviečková manifestácia v Bratislave. Aj o týchto témach si naši žiaci čítali i rozprávali s hosťami: bratmi kapucínmi, Antonom Majerčákom a Jozefom, s pani Žofiou Halčinovou – priamymi účastníkmi tejto manifestácie v Bratislave, či vdp. Antonom Hrtusom, miestnym správcom farnosti na dôchodku, ktorý počas svojej pôsobnosti v Lendaku sprostredkovával ilegálnu kresťanskú tlač z Ríma do socialistického bloku. Pozvanie prijali aj iní vzácni hostia. Veď obecná kronika, či vzácne husle, priamo od Karola Plicku, sa nedržia v ruke každý deň. Prítomnosť rodičov, hlavne u žiakov 1.ročníka, tiež mala svoje čaro. Druhé ročníky prispeli príspevkom - Výchova v rodine, Detstvo v minulosti a dnes, a taktiež prispeli ručne zdobeným „lajblíkom“. V treťom ročníku si pripomínali Československé rozprávky, a tým prispeli detskou knihou - O psíčkovi a mačičke. Zaujímavosťou bol taktiež príspevok do časopisu, v ktorom žiaci tretieho ročníka napísali dopis pre Otca Mikuláša, žijúceho v Česku. Štvrtáci prispeli mapou ČSR, pripomenuli významné osobnosti, ako T.G. Masaryk, M.R. Štefánik a krásnou básňou vystihli život dvoch národov, ale jedného štátu. Žiaci 1. stupňa si z tohto dňa vytvorili vlastný spoločný časopis.
Počas tohto tvorivého dňa sa žiaci veľa dozvedeli o spoločnej krajine Čechov a Slovákov. Československá hymna, znejúca zo školského rozhlasu, dojala všetkých pedagógov, ktorí si v duchu nostalgicky pospomínali na život v spoločnom štáte. Úspech mala aj výstavka starých vecí z 20.storočia, aj súťažné podujatie tried – Zem spieva, ba aj kreslené filmové obrázky zachytávajúce udalosti rokov 1918 – 2018. Celý deň bol slávnostný. Biela, modrá či červená farba sa prechádzala chodbami školy, ktorá sa v závere spojila do zástavy Československa. Tvorili ju tak žiaci ako aj dospelí.
Za náročnú prípravu projektového vyučovania ďakujeme organizátorom Mgr. Jane Budzákovej, Mgr. Lenke Juraškovej, Mgr. Viere Lizákovej, Mgr. Veronike Dudovej a pedagógom, ktorí pracovali so žiakmi v triedach. Veľká vďaka patrí aj hosťom, ktorí si našli čas a prišli sa so žiakmi podeliť so svojimi spomienkami.
V celoslovenskom projekte sme sa umiestnili na nádhernom 2.mieste z 201 školských knižníc. Od Slovenskej pedagogickej knižnice sme získali knihy za 400 € (podľa vlastného výberu) a 100 € nákup od spoločnosti Stiefel.