Štvrtý októbrový pondelok už tradične v našej škole patrí Medzinárodnému dňu školských knižníc. Tento rok sme si pripomínali 145. výročie narodenia Jozefa Gregora Tajovského, človeka skromného a spravodlivého, ktorý vedel realitu zachytiť kriticky a pravdivo. Inšpiráciou pre aktivitu a tvorivosť žiakov slúžili Tajovského poviedky z dedinského prostredia na Slovensku i v Rumunsku, ktoré sa zároveň stali východiskom celého podujatia. Otvorenie projektového dňa sa uskutočnilo v telocvični základnej školy, ktorá nám slúži aj ako priestor pre kultúrne podujatia. Z úst pani riaditeľky zaznel slávnostný uvítací príhovor, v ktorom privítala vzácnych hostí, uviedla tému a priebeh podujatia. Žiačka 7. ročníka nám predniesla báseň o Jozefovi Gregorovi Tajovskom a vypočuli sme si blok detvianskych piesní v podaní učiteľov ZUŠ. Osobnosť Jozefa Gregora Tajovského sme si predstavili prostredníctvom biografickej divadelnej hry zameranej na dôležité udalosti jeho života, od túžby stať sa učiteľom, cez lásku k starému otcovi až po jeho odchod do Nadlaku a súcit s trpiacimi. Ako podklad nám slúžila biografia Jozefa Gregora Tajovského, film Tá Tajovská voda mútna a veľké ďakujem patrí aj pani Kataríne Mišíkovej Hitzingerovej, autorke divadelného predstavenia Na konci (o JGT), ktorá nám poskytla množstvo cenných materiálov pre realizáciu divadelnej hry. Žiaci jednotlivých ročníkov prvého stupňa sa počas druhej a tretej vyučovacej hodiny venovali nasledujúcim poviedkam Jozefa Gregora Tajovského.
I. ročník Prvé hodinky
V prvom ročníku svojim žiakom upravenú poviedku Prvé hodinky čítali pani učiteľky. Poviedku si spoločne vlastnými slovami prerozprávali a vysvetlili význam neznámych slov. Žiaci sa vcítili do rolí preoblečením za hlavného predstaviteľa ako aj starých rodičov. Pokračovali dramatizáciou príbehu, pri ktorej zažili skutočnú túžbu po bezmála nedosiahnuteľnom. Dnes by sme povedali po obyčajných hodinkách. Symbolicky zhotovovali ručičkové hodinky.
II. ročník Maco Mlieč
Druháci čítali upravenú poviedku Maco Mlieč, v ktorej spoznali aj význam niektorých zastaraných slov staršej generácie. Aby sa čo najviac vžili do neľahkých pomerov hlavnej postavy, obliekli sa za gazdov, gazdinky a biedny život Mliečnika si zahrali. Spätosť hlavnej postavy so zvieratami si priblížili zhotovením miniatúr gazdovstiev a domácich zvierat, ktoré vyrábali z rôznych prírodných materiálov rozličnými výtvarnými technikami. Z tried druhých ročníkov sa tak postupne budovali malé hospodárstva.
III. ročník Na chlieb
Žiaci tretieho ročníka čítali poviedku Na chlieb, prostredníctvom ktorej spoznali hodnotu chleba. Úlohou žiakov bolo upiecť chlieb za pomoci rodičov, starých rodičov a pekára. Niektorí si vyskúšali ručné miesenie cesta a pečenie v tradičnej kachľovej peci v domácom prostredí. Iní miesili za pomoci strojov a piekli v originálnej pekárenskej peci v miestnej pizzerii. Počas tejto aktivity sa žiaci obohatili nielen o cenné skúsenosti a rady starých rodičov, ale aj so zvykmi a zaobchádzaním s chlebom v minulosti.
IV. ročník – Rodný dom
Rodný dom bol názov poviedky, s ktorou na hodinách pracovali štvrtáci. Tak ako tvorba samotného autora bola ovplyvnená dedinským životom jednoduchých ľudí, ani našim štvrtákom takéto prostredie nie je cudzie. Príbeh Ondreja Lipku ich zaujal. Porovnávali život minulý so súčasným. Rozprávali, čo pre nich domov znamená. Vyrábali drevené domčeky,
kostoly, hospodárske budovy a písali básničky o domove. Z dreveníc vytvorili výstavku tajovskej dediny.
Počas štvrtej a piatej vyučovacej hodiny prebiehali na prvom stupni súčasne dve aktivity. Obľúbenou piesňou Jozefa Gregora Tajovského „Zahučali hory, zahučali lesy....“ sa slávnostne začal tradičný ľudový jarmok, spisovateľovi srdcu blízky Radvanský jarmok, ktorý sprevádzala živá hudba, v podaní učiteľov Základnej umeleckej školy v Lendaku. Trhovníci ponúkali ručne vyrábané výrobky z kože – prívesky, opasky, drevené stolčeky, lopáriky, varešky, tkané koberce, maľované hrnčeky, domáci chlieb, syrové výrobky z ovčieho a kravského mlieka, domáce klobásky, prútené košíky a rôzne ľudové predmety.
Remeselníci žiakom priblížili, ako sa vyrábajú jednotlivé výrobky. Žiaci sa zoznámili so spracovaním kože a výrobou kožených ozdobných opaskov. Prizerali sa vyšívaniu lendackého kroja – portky, serdok, sukmana. Vyskúšali si výrobu syrových nití, korbáčov a ružičiek. Nahliadli do výroby tkaných kobercov i hrnčiarskej dielne.
Pri tvorbe programu pre druhý stupeň sme sa zamerali na pôsobenie Jozefa Gregora Tajovského v Nadlaku.
Počas druhej vyučovacej hodiny sa jednotlivé ročníky venovali poviedkam, ktoré Jozef Gregor Tajovský napísal v Nadlaku (Na chlieb, Horký chlieb, Mišo, Mamka Pôstková, Umrel Tomášik). Po prečítaní poviedok žiaci viedli diskusiu a riešili pracovné listy zamerané na čítanie s porozumením.
Zároveň druhá vyučovacia hodina patrila livestreamu so školou v Nadlaku, ktorej sa zúčastnili vybraní žiaci našej školy. Nadlackí žiaci nám predstavili svoju školu, pričom nevynechali miesta venované Jozefovi Gregorovi Tajovskému (napr. stôl, ktorý používal JGT). Pre našich žiakov bolo zvlášť zaujímavé, keď sa dozvedeli o fungovaní ich školského systému, hodnotení žiakov (známky od 1 – 10, najlepšia známka je 10), našli sa aj pravidlá platné na oboch školách (zákaz telefónov počas vyučovania). Zároveň si žiaci mohli navzájom porovnať slovenčinu, v ktorej bolo počuť isté rozdiely.
Okrem vedenia školy, vzácnych hostí a žiakov bola na livestreame prítomná aj odborníčka na zahraničné školstvo, držiteľka viacerých ocenení za svoju prácu so zahraničnými Slovákmi v Nadlaku, pani Mgr. Anita Murgašová z Tajova, ktorá po livestreame pre žiakov viedla dve odborné prednášky. Prvá prednáška bola zameraná na život a dielo Jozefa Gregora Tajovského a v druhej sa venovala jeho pôsobeniu v Nadlaku. Žiaci sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií, čím si rozšírili vedomosti o osobnosti JGT.
Obsahom tretej vyučovacej hodiny bolo priblíženie života a diela Jozefa Gregora Tajovského spracovaného prostredníctvom prezentácií. Súbežne prebiehali besedy pre žiakov 5. a 6. ročníka s rehoľnou sestrou Martinou, pôvodom z Gemelčičky z Rumunska, zároveň učiteľkou dejepisu a náboženskej výchovy vo svojej rodnej krajine. Žiakom priblížila život Slovákov v Rumunsku, od ich príchodu až po súčasnosť a nevynechala ani osobnosť Jozefa Gregora Tajovského. Silným momentom pre žiakov bol záver besedy, kedy sa rehoľná sestra pomodlila za žiakov Otče náš v rumunskom jazyku a žiaci sa pomodlili za sestru Martinu Zdravas v slovenskom jazyku.
Posledné dve vyučovacie hodiny boli zamerané na tvorivú činnosť, počas ktorej sme vyrábali praktické darčeky pre žiakov z Lýcea Jozefa Gregora Tajovského v Nadlaku.
Sprievodnou akciou projektového dňa bola zbierka kníh. Dozvedeli sme sa, že do nadlackej knižnice už veľmi dávno nepribudli nové slovenské publikácie, a preto sme sa rozhodli pre nezištný dar. Týmto gestom sme sa chceli vrátiť do čias Tajovského príchodu do Nadlaku, kedy šíril slovenské slovo i prehlboval slovenskú kultúru, ktorá sa tam vďaka nemu dodnes uchováva.
Počas piatej vyučovacej hodiny sa žiaci druhého stupňa zúčastnili jarmoku.