Vo štvrtok 16.3.2017 sa žiaci primárneho vzdelávania počas dvoch vyučovacích hodín venovali prierezovej téme mediálna výchova. V rámci tejto prierezovej témy sa oboznámili s pojmom média a jednotlivými druhmi médií, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Hlavným cieľom mediálnej výchovy bolo rozvíjať mediálnu gramotnosť žiakov. Tento cieľ sa v jednotlivých ročníkoch napĺňal prostredníctvom práce s prezentáciami a pracovnými listami, ale najmä tvorivými činnosťami žiakov a diskusiami. V diskusiách sa žiaci nielen vyjadrovali o tom, ako oni využívajú jednotlivé druhy médií, koľko času pri nich denne strávia a pod., ale počúvaním vyjadrení svojich spolužiakov sa učili aj kriticky ohodnotiť svoje správanie k médiám.
V prvom ročníku v rámci tvorivej činnosti sa žiaci zamýšľali nad alternatívami využívania voľného času. Výtvarne znázornili ako inak môžu tráviť svoj voľný čas. Zároveň porovnávali pozitíva aj negatíva takto stráveného času a času stráveného pozeraním televízie, hraním počítačových hier a podobne.
V druhom ročníku sa žiaci okrem základných informácií o médiách a diskusii o výhodách ale aj nevýhodách používania jednotlivých druhov médií zamerali na hodnotenie prijímaného mediálneho obsahu. Cieľom bolo, aby si žiaci uvedomili, že televízny hrdina nie je reálnym človekom a televízny obsah nepodáva skutočnosť len jej realistické zobrazenie alebo dokonca fikciu. Preto je potrebné kriticky zhodnotiť prijímaný mediálny obsah a nepovažovať všetko, čo nám médiá ponúkli za realitu.
V treťom ročníku sa žiaci konkrétne zamerali na televíziu. Ich úlohou bolo nájsť klady aj zápory používania tohto médiá. Zároveň sa kriticky zamýšľali nad televíznym obsahom, jeho vhodnosťou pre žiakov daného veku. V tvorivej činnosti vytvárali svoje vlastné televízne stanice, pripravili si vlastný mediálny obsah a zameranie. Zároveň pripravovali krátke prezentácie, v ktorých spolužiakom predstavili svoju televíziu a jej program. Cieľom týchto aktivít bolo viesť žiakov k zodpovednosti pri výbere sledovaných programov vo svojom voľnom čase.
Vo štvrtom ročníku sa žiaci tiež venovali televízií. Hodnotili mediálny obsah vysielania niektorých médií. Zamýšľali sa nad vhodnosťou jednotlivých programov. Zároveň hodnotili svoje vlastné správanie sa pri výbere jednotlivých sledovaných programov. V diskusii sa zamýšľali nad negatívami sledovania nevhodných programov a následkami, ktoré takého sledovanie môže mať. V tvorivej činnosti mali pripraviť v skupinách správy na aktuálnu situáciu v triede – napr. na správanie žiakov počas prestávok. Po prezentovaní pripravených televíznych správ žiaci porovnávali jednotlivé správy a zistili, že tá istá udalosť môže byť podaná z rôznych pohľadov. Táto aktivita mala za cieľ budovať u žiakov kritické myslenie pri prijímaní televíznych informácií. Aj v televízii môžu byť informácie podávané z pohľadu jednej strany, a preto je potrebné pri ich prijímaní overiť si tieto informácie aj z iných zdrojov a nepovažovať mediálne informácie automaticky za pravdivé a nemenné. Zároveň si žiaci overili svoje schopnosti pracovať v skupine a prezentovať svoje výsledky iným skupinám.
Veríme, že toto projektové vyučovanie prispelo k rozvoju mediálnej gramotnosti žiakov, aby médiá, ktoré sú súčasťou nášho života boli dobrými pomocníkmi a nie pánmi, ktorí ovládajú celý náš život. Aby sa však žiaci naučili správať vo vzťahu k médiám zodpovedne je potrebné aj naďalej sa tejto prierezovej téme venovať prostredníctvom vhodnej integrácie do všetkých vyučovacích predmetov a ďalej rozvíjať jednotlivé ciele mediálnej výchovy.
Za realizačný tím spracovala: Mgr. Anna Majerčáková