Žiaci 4. ročníka našej školy absolvovali v utorok 16.06.2026 zavŕšenie prierezovej témy Dopravná výchova v primárnom vzdelávaní.
Počas uplynulých štyroch rokov sa systematicky oboznamovali s teoretickými poznatkami, ale aj praktickými zručnosťami z oblasti dopravnej výchovy. Priebežne na rôznych vyučovacích predmetoch v triede, ale aj na vychádzkach spoznali základné dopravné značky a pravidlá cestnej premávky, ktoré dennodenne používajú v konkrétnych situáciách na chodníkoch a cestách, či už ako chodci, cyklisti alebo cestujúci.
Naši štvrtáci absolvovali:
- dve vyučovacie hodiny, na ktorých si žiaci pomocou interaktívnej tabule, rôznych edukačných videí a prezentácie zopakovali a upevnili teoretické vedomosti z dopravnej výchovy,vedomostný test na bezkriedy.sk a praktickú jazdu na bicykli, počas ktorej museli zvládnuť:
- pravou aj ľavou rukou ukázať znamenie o zmene smeru jazdy
- prejsť cez zúžený priestor a skloniť sa počas jazdy pod prekážku
- udržať rovnováhu pri prejazde po preklápajúcej sa doske
- slalom a správne zareagovať na dopravnú značku STOP.
Mnohí žiaci prešli celú trasu s istotou už na prvýkrát, no našli sa aj takí, ktorí si na začiatku neverili. Keďže mali viac pokusov, nakoniec sa aj im podarilo prekonať svoj strach, všetko zvládli a odchádzali s dobrým pocitom, že to dokázali. Aj tento rok sme boli svedkami krásneho okamihu. Žiačka, ktorej strach doteraz bránil užívať si jazdu na bicykli, sa s pomocou šikovného deviataka osmelila a vyskúšala to. Na 3. pokus zvládla celý okruh už celkom sama. Takéto okamihy nás uisťujú, že to, čo pre deti robíme, má význam a že sa oplatí venovať im čas aj energiu.
Praktická časť dopravnej výchovy pre našich štvrtákov sa každoročne z dôvodu bezpečnosti koná mimo bežnej cestnej premávky na našom školskom ihrisku. Žiaci však boli upozornení, že bicyklovanie po tartanovom povrchu je zakázané, aby sa neznehodnocoval. Na túto aktivitu nám bola udelená výnimka, keďže naším cieľom je ponúknuť žiakom možnosť vyskúšať si v bezpečnom prostredí napr. pustiť riadidlá jednou rukou a ukázať znamenie o zmene smeru jazdy, čo im v bežnej cestnej premávke môže zachrániť život.
Na základe úspešného absolvovania teoretického testu a jazdy zručnosti získali všetci štvrtáci symbolický „Preukaz cyklistu“ a užitočný reflexný prívesok s logom našej školy. Veríme, že tento darček prispeje k ich bezpečnosti na cestách a že všetko, čo sa z dopravnej výchovy v škole naučili, budú na cestách naozaj dodržiavať.
Štvrtákom prajeme mnoho šťastných kilometrov a krásnych zážitkov na bicykli!
Za príprasvu a realizáciu dopravnej výchovy ďakujeme pani učiteľkám Mgr. Kataríne Draveckej a Mgr. Márii Dudaškovej.