Hlavná stránka
Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry
8. – 9. ročník
Dňa 10.10.2024 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry.
Žiaci, ktorí sa do súťaže zapojili, museli zvládnuť vedomostný test a čítanie s porozumením, transformáciu slohového útvaru a nakoniec aj náročné umenie rečníctva.
Cieľom Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry je prehĺbiť, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov základných škôl v slovenskom jazyku, rozširovať záujem žiakov o sebavzdelávanie a zvýšiť záujem o slovenský jazyk a literatúru.
ŠARKANIÁDA
4. až 6. ročník
Dňa 18.10.2024 sa žiaci štvrtého až šiesteho ročníka zúčastnili Šarkaniády. Za krásneho slnečného počasia žiakom pomáhal aj príjemný vetrík, a tak mnohí obratne narábali so šarkanmi, a rozveselili pestrými šarkanmi modrú oblohu. Žiaci si vzájomne pomáhali, povzbudzovali sa a tešili sa, že šarkany lietali vysoko. Sme radi, že si žiaci vyplnili svoj voľný čas aktívnym pohybom v prírode.
Testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. a 3. ročníka
Na prelome septembra a októbra sme realizovali aktivitu - Testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. a 3. ročníka ZŠ. Tohto testovania sa zúčastnilo 84 tretiakov a 75 prvákov. Cieľom tohto testovania je, aby sa pohybová aktivita dostala do ich denného režimu a zároveň zvýšiť pravdepodobnosť identifikovania športovo nadaných detí. Testovanie prebiehalo 4 dni v priestoroch našich telocviční. Pozostávalo z 9 disciplín ako je výdrž v zhybe nadhmatom, sed ľah za 1 minútu, viacstupňový vytrvalostný člnkový beh na 20 metrov, skok do diaľky z miesta, 4 x 10 metrov člnkový beh, predklon v sede s dosahovaním, opakovaná zostava s tyčou, kotúľanie 3 lôpt, vlajkovaná naháňačka. Kým pre našich prváčikov to bola nová skúsenosť, tretiaci si zopakovali čo absolvovali v 1. ročníku. Žiaci testovaním získali spätnú väzbu o tom, aké majú silné a slabé pohybové stránky. Taktiež získajú osvedčenie, ktoré obs
Podtatranské múzeum v Poprade a Geopark Gánovce
exkurzia - 6. ročník
S našimi šiestakmi sme si boli v utorok 8.10.2024 a v stredu 9.10.2024 overiť svoje vedomosti z obdobia praveku v Podtatranskom múzeu v Poprade. Prešli sme si expozíciu so zameraním na obdobia paleolitu, mezolitu, neolitu a doby bronzovej. Potom sme sa presunuli na interaktívnu expozíciu hrobky germánskeho kniežaťa, ktorá je najvýznamnejším nálezom z nášho regiónu za posledné desaťročia. Nazreli sme tak do doby železnej a života Vandalov. Po výklade sme sa vybrali na archeologickú lokalitu Gánovce-Hrádok, kde sme si v prostredí Geoparku Gánovce pozreli lokalitu, v ktorom sa našiel jeden z najvýznamnejších nálezov pozostatkov neandertálca v strednej Európe - výliatok mozgovne. Priblížili sme si dejiny výskumu na tomto mieste a mnohé iné významné nálezy z rituálnej studne, ktorá tu vznikla. Na mieste sme si mohli vyskúšať aj fungovanie virtuánej reality, a tak sme mohl
Finančná gramotnosť
9. ročník
Finančná gramotnosť je súbor znalostí, ktoré človeku umožňujú porozumieť financiám a správne s nimi zaobchádzať v rôznych životných situáciách. Finančná gramotnosť je schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti. Naši žiaci prostredníctvom lektorky Zuzany Salanciovej (OVB Allfinanz Slovensko a.s.) hrali hru Finančná sloboda.
Čisté hory
5. ročník
Dňa 8.10.2024 žiaci piateho ročníka /spolu 55 / a učitelia: Mária Švorcová, Ján Stupák, Stanislav Halčin, Miroslava Grigláková a asistentka Lenka Čižíková sa zúčastnili akcie „Čisté hory“. Na trase od Starého Smokovca na Hrebienok, cez Bilíkovú chatu, Studenovodské vodopády a Rainerovu chatu žiaci vyzbierali odpad rôzneho druhu. Na Hrebienku dostali od strážcu prírody P. Tajboša rukavice na zber a vrecia na odpad. Žiaci sa tešili, že vymenili školské lavice za pobyt v jesennej prírode v krásnom slnečnom počasí. Strážca prírody žiakom porozprával aj o dolinách a štítoch Tatier a odpovedal im aj na zvedavé otázky. Všetci sme prežili pohodový deň v prírode a mali sme radosť, že aj vďaka nám je príroda krajšia. Na „Čisté hory“ sa už sa tešíme aj na ďalší rok.
Červený kláštor
exkurzia - 7. ročník
Žiaci siedmeho ročníka sa v dňoch 30.9. a 1.10. 2024 zúčastnili dejepisnej exkurzie pod Troma Korunami v Múzeu Červený Kláštor. Žiaci absolvovali prehliadku múzea, počas ktorej sa dozvedeli zaujímavé informácie o živote mníchov kartuziánov. Prehliadka bola spestrená rôznymi legendami - napríklad o slávnom lietajúcom mníchovi Cypriánovi. V rámci prehliadky si žiaci v interaktívnej miestnosti vyskúšali aj prepis historického písma, nahliadli do herbára mnícha Cypriána či pozreli krátky film o vzniku kláštora. Počas oboch dní nás sprevádzalo slnečné počasie a nádherná príroda národného parku Pieniny. Žiaci si z exkurzie okrem nových vedomostí z histórie odnášajú aj pekné zážitky.
V4 GEN Mini - Grants
V4 GEN Mini - Grants – Výmena žiakov so ZŠ Podstavovou v Bialystoku
Vďaka získaniu grantu z Visegrádskych fondov sa naša škola teší na vzrušujúcu výmenu žiakov a učiteľov so ZŠ Podstavovou v Bialystoku. Projekt „Zdravý životný štýl mladých ľudí“ nám umožní spojiť naše sily a spoznať kultúry našich krajín. Spoločne budeme športovať, tancovať, diskutovať o zdravej výžive a objavovať naše krajiny.
Letecké múzeum Košice
9. ročník
Dňa 27.09.2024 sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili exkurzie v Košiciach. V pláne sme mali prehliadku Leteckého múzea. Žiaci absolvovali prehliadku, kde mohli vidieť historickú expozíciu lietadiel, stíhačiek, vrtuľníkov a mnoho ďalších exponátov, ktoré sa v múzeu nachádzali. Prehliadkou nás sprevádzal lektor, ktorý žiakom rozprával o histórii jednotlivých exponátov. Žiaci mali dokonca aj možnosť vstúpiť do prezidentského lietadla. Žiaci našej školy boli veľmi šikovní a disciplinovaní, za čo im patrí pochvala. Táto exkurzia obohatila edukačný proces deviateho ročníka a žiaci si odniesli nové vedomosti, skúsenosti, ale aj zážitky.
Európsky deň jazykov
2. stupeň
Počas celého týždňa od 23. do 27. septembra 2024 sme na druhom stupni venovali pozornosť Európskemu dňu jazykov. Na hodinách anglického jazyka sme sa aktívne zapojili do rôznych jazykových aktivít. Riešili sme zaujímavé jazykolamy, dvojjazyčné pexeso, súťažili o znalostiach európskych jazykov, preverili sme si vedomosti v kvízoch Kahoot a spoločne sme sa naučili niekoľko zaujímavých prísloví v rôznych európskych jazykoch. Vďaka týmto aktivitám sme si rozšírili slovnú zásobu a zároveň sa zabavili.
Dopravná výchova
8. ročník
Aj v tomto školskom roku sme opäť zrealizovali v dvoch etapách prierezovú tému – dopravná výchova. Hlavným cieľom bolo zvládnutie teoretických a praktických zručnosti pri jazde na bicykli priamo v cestnej premávke. Žiaci absolvovali trasu z Lendaku, cez Tatranskú Kotlinu až do Spišskej Belej. Na cyklistickom chodníku absolvovali výuku v dvoch fázach. Prvou časťou boli preukázanie praktických ale aj teoretických vedomostí na šiestich stanovištiach. Precvičili si tak napríklad modelovú situáciu zranenej osoby, vyriešenie križovatky, poznanie dopravných značiek, práce s turistickou mapou atď. Pri spätnej ceste absolvovali cyklistické preteky od rybníka v Spišskej Belej po Šarpanec v celkovej dĺžke 5 km. Tu museli preukázať súťaživosť a svoju úroveň vytrvalostných schopností. Veľké poďakovanie patrí učiteľom a žiakom za zvládnutie náročnej prierezovej témy a disciplinovanú jazdu p
Zdravotná výchova
8. ročník
V dňoch 20. a 24.9.2024 sme pre žiakov ôsmeho ročníka pripravili prierezovú tému zdravotná výchova. Vedomosti a praktické zručnosti o poskytovaní prvej predlekárskej pomoci sú dôležitou súčasťou nášho každodenného života. Po teoretickom úvode si žiaci prácou v skupinách mohli precvičiť poskytovanie prvej pomoci pri bodno-rezných ranách, poraneniach hlavy, vyvrtnutom členku, zlomeninách horných či dolných končatín, popáleninách alebo pri cievnej mozgovej príhode. Nezľakli sa ani poranenia hrudníka a na figuríne predviedli aj resuscitáciu. Nakoniec svoje vedomosti otestovali krátkym testom. Za prácu v skupinách získavali body. Poradie je nasledovné:
Planetárium a Solivar v Prešove
4. ročník - exkurzia
Dňa 20.9.2024 žiaci 4. ročníka navštívili národnú kultúrnu pamiatku Solivar a Hvezdáreň s planetáriom v Prešove. Dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií o historickej ťažbe a spracovaní soli, pričom mali možnosť vidieť autentické priestory a technológie z minulých storočí. Naskytol sa im úžasný pohľad na vesmír cez vizuálne projekcie a odborný výklad, ktorý bol podaný zrozumiteľnou a pútavou formou. Dúfame, že exkurzia bola pre žiakov zaujímavá a podporí ich záujem o vedu a históriu.
Evanjelické lýceum, Drevený artikulárny kostol, Nový evanjelický kostol, Múzeum bytovej kultúry
exkurzia 9.A a 9.C v Kežmarku
V piatok 13.9.2024, mali žiaci 9.A a 9.C mimoriadne zaujímavé dopoludnie. Navštívili jednu z najväčších historických školských knižníc v strednej Európe – Lyceálnu knižnicu, v ktorej sa nachádza 150-tisíc zväzkov kníh, z toho 53 prvotlačí vytlačených od vynájdenia kníhtlače. Evanjelické lýceum tiež obsahuje najväčšiu zbierku tlače na Slovensku zo 16. storočia – až 2600 kníh. V obidvoch kostoloch žiakom zase sprievodkyne priblížili zaujímavosti z histórie ich vzniku. Nový evanjelický kostol nemá jednotný stavebný štýl, ale stavba obsahuje v rámci tzv. eklektického slohu prvky byzantské, románske, renesančné, maurské, ba aj rôzne orientálne. Ku kostolu bolo v roku 1909 pristavané mauzóleum Imricha Thökölyho, kežmarského rodáka a majiteľa hradu, veliteľa proticisárskeho povstania uhorskej šľachty a bojovníka za náboženskú slobodu. Drevený artikulárny kost
Podtatranské prírodovedné dni
Kvetnica, areál spoločnosti Karki
Dvadsať žiakov z 9.A nesadalo vo štvrtok 12.09.2024 do školských lavíc, ale zúčastnili sa Podtatranských prírodovedných hier, ktoré v Kvetnici organizovala Stredná odborná škola remesiel a služieb Poprad pod záštitou Baníckeho cechu Horného Spiša a Prešovského samosprávneho kraja. V areáli spoločnosti Karki pre nich bolo pripravených 15 stanovíšť zameraných na ryžovanie zlata, poznávanie minerálov, baníctvo, jaskyniarstvo, ochranu prírody, potápačstvo, včelárstvo, lesníctvo a poľovníctvo, strelectvo, základy prvej pomoci a iné. Spestrením bohatého programu bol vstup kynológov Vojenskej polície, ktorí predviedli ukážky poslušnosti a zadržania páchateľa, ale aj výstroje a výzbroje vojakov Armády Slovenskej republiky. Naši žiaci pracovali v dvoch skupinách po 10 žiakov, sprievodcov im robili maturanti z organizátorskej školy. Odmenou po celodennej aktivite
Ponuka angličtiny pre prvákov!
Ešte voľných 6 miest.
Milí rodičia,
V tomto školskom roku ponúka v priestoroch vašej ZŠ " My Brain Academy" výučbu anglického jazyka zábavnou a komunikačnou formou. Deti ostávajú v škole, nemusíte ich nikam voziť .
Informácie o projekte:
- výučba angličtiny nadväzuje na preberané učivo z hodín angličtiny,
Oznam pre rodičov žiakov 4. ročníka
Vážení rodičia!
Oznamujeme vám, že do ŠKD nemôžeme z finančných, personálnych a kapacitných dôvodov prijať žiakov 4. ročníka. Počet prihlásených detí je nad limit, ktorý môžeme prijať. Ak sa niektoré dieťa v budúcnosti odhlási, môžeme na jeho miesto prijať štvrtáka, ktorého rodičia obaja pracujú. Tento pokyn platí od pondelka od 16.09.2024, preto, prosíme, aby ste už od zajtra štvrtákov do ŠKD neposielali.
eTwinnig
Naša škola dosiahla významný úspech!
V auguste 2024 sme získali prestížny Národný certifikát kvality (NQL) za inovatívny eTwinningový projekt „Tajomná cesta malých objaviteľov“. Tento projekt, ktorý sme realizovali v 6.D triede počas školského roka 2023/2024, bol viac než len obyčajným školským projektom. Vďaka nemu sa naši žiaci mohli priamo zapojiť do medzinárodnej spolupráce s jedenástimi školami z rôznych kútov Európskej únie. V bezpečnom online prostredí si žiaci zdieľali svoje nápady, spoločne pracovali na rôznych úlohách a vytvorili skutočnú medzinárodnú komunitu. Tento projekt im nielenže umožnil zlepšiť svoje jazykové a digitálne kompetencie, ale tiež rozvíjal ich kreativitu, kritické myslenie a schopnosť spolupracovať s rovesníkmi z iných kultúr. Certifikát NQL je dôkazom toho, že naša škola kladie dôraz na moderné metódy výučby a podporuje medzinárodnú spoluprácu. 6.D srdečne
Hry v prírode a zber šípok
1. stupeň
Vo štvrtok 6. septembra sme využili krásny slnečný deň a strávili ho so žiakmi 1. stupňa v prírode. Najskôr pani učiteľky v triedach hovorili o liečivých rastlinách a ich širokom využití pre zdravie ľudí. Porozprávali sa aj o potrebe ochrany prírody a životného prostredia. Následne sa triedy vybrali do okolia obce, kde žiaci zbierali šípky, ktoré sú mimoriadne zdravé a bohaté na vitamín C. Nazbierané plody jednotlivé triedy doniesli do školy, kde boli odvážené a zaradené do súťaže v zbere šípok. Súťaž stále pokračuje. Po jej ukončení a vyhodnotení sa dozvieme, ktorá trieda nazbierala najviac. Vychádzku sme ukončili hrami a športovými súťažami v prírode. Žiakom sa pobyt v prírode páčil a tešili sa z nazbieraných plodov. Šípky sú skutočný dar od prírody. Nie nadarmo naše staré mamy nedajú dopustiť na šípkový čaj či džem.
Účelové cvičenie
2. stupeň
Dňa 5. septembra sa pri slnečnom počasí uskutočnilo účelové cvičenie pre našich žiakov. Celý deň prebiehal v príjemnej atmosfére a žiaci mali možnosť získať nové skúsenosti a vedomosti na rôznych stanovištiach, ktoré boli tematicky rozdelené do štyroch oblastí: športové, zdravotné, chemické a geografické.
Prihlásenie
Zvonenia
Štvrtok 3. 7. 2025Fotogaléria
- zatiaľ žiadne údaje
Počítadlo návštev
Počet návštev: 57771