• Olympiáda zo slovenského jazyka
          • Olympiáda zo slovenského jazyka

          • školské kolo

            Súťaž prebiehala v troch kolách. Prvé kolo sa konalo 17.10.2023 online formou. Žiaci počas vyučovania v čase od 9:00 hod. vypracovali test, ktorým boli overované ich vedomosti z predmetu SJL. V súťaži pokračovali 18.10.2023 v popoludňajších hodinách v 2. a 3. kole. V 2. kole mali vykonať transformáciu textu a napísať správu o migrácii vtákov. V 3. kole mali predniesť prejav na tému „Prečo je potrebné zachovať pokoj a ticho počas migrácie vtákov.“ Z výsledkov súťaže vyplynulo, že žiaci nemajú problém s potvrdením teoretických vedomostí. V transformácii textu sa však prejavili nedostatky s dodržaním žánru a ťažkosti s odpútaním sa od predloženého textu. V treťom kole sa  ukázalo, že žiaci, ktorí majú skúsenosti s vystupovaním na verejnosti zvládli prejav lepšie ako žiaci, ktorí sú zvyknutí len memorovať preberané učivo. Keďže okrem jednej žiačky transformáciu textu ostatní nezvládli úspešným riešiteľom sa stala Barbora Konopová z 9.D triedy a postupuje do okresného kola. Na realizácii súťaže sa podieľali Mgr. Daniela Sarnová, Mgr. Iveta Pavlíková, Mgr. Miroslava Grigláková a pri online teste nám pomáhal aj Mgr. Martin Habiňák. Za spoluprácu kolegom ďakujeme a Barborke Konopovej želáme veľa šťastia v okresnom kole!

        • Imatrikulácia prvákov
          • Imatrikulácia prvákov

          • Dňa 27.10.2023 sa uskutočnila imatrikulácia prvákov. Do prváckych tried zavítali rozprávkové bytosti ako princezná, ježibaba a trpaslík. Prváci boli touto návštevou očarení. Princeznej zaspievali a zarecitovali. Trpaslíkovi a ježibabe ukázali ako už vedia písať a počítať. Žiaci nahlas povedali prvácky sľub a nasledovala slávnostná imatrikulácia. Pani riaditeľka PaedDr. Mária Budzáková pomocou čarovnej ceruzky pasovala 101 žiakov za prvákov a pani zástupkyňa Mgr. Renáta Černáková každému odovzdala imatrikulačný diplom. Prváci boli počas imatrikulácie veľmi poslušní. Tým dokázali, že sú z nich už ozajstní školáci. Prajeme prvákom, aby sa im v škole darilo!

            Za imatrikuláciu bola zodpovedná Mgr. Mária Neupauerová.

        • Deň jabĺk
          • Deň jabĺk

          • súťažné popoludnie pre 7. a 8. ročník

            Jablko povzbudzuje nervový systém, minerálmi a vitamínmi posilňuje organizmus a môžu si ho dopriať aj pacienti s cukrovkou. Docenenie jabĺk, ich odrôd aj ovocných sadov patrí medzi hlavné náplne osláv Dňa jablka (Apple Day), známeho aj ako Deň pôvodných odrôd jabĺk. Pripomína sa každý rok 21. októbra, alebo najbližšie k tomuto termínu. Iniciovala ho britská organizácia Common Ground v roku 1990 a už v roku 1991 sa konalo vyše 50 podujatí.

            Podľa organizátorov Dňa jabĺk jeho hlavným obsahom má vždy byť oslava aj zdôrazňovanie bohatstva odrôd tohto ovocia. Podstatná myšlienka tohto dňa spočíva v tom, aby človek nikdy nezabudol, že jablko predstavuje symbol fyzickej, kultúrnej i genetickej pestrosti.

            Na Deň jabĺk sme si pre žiakov 7. a 8. ročníka pripravili náučné, ale aj zábavné popoludnie.  Žiaci sa dozvedeli o starých odrodách jabĺk, o priebehu vývoja jablka až po ich kúpu na pultoch v obchode, tiež spoznali jablko roku 2023. 
            Následne ich čakali rôzne súťaže, ktorých hlavnou pomôckou bolo jablko/jablká...súťaže  v šúpaní jabĺk (najdlhšia šupka), čistení jabĺk, ochutnávke jabĺk, ...a mnoho ďalších súťaží, s ktorými sa popasovali jednotlivé skupiny tried. Žiaci súťažili v dvojčlenných a trojčlenných družstvách. 

             

            Umiestnenie:

            1. miesto         8. D (Miriam Vidová, Zuzana Fudalyová)                                                   21 b

            2. miesto         7. E (Miriam Galliková, Kristína Gallíková)                                                19 b

            3. miesto         8. C (Petra Lizáková, Klaudia Neupauerová)                                              18 b

             

            Za túto aktivitu bol zodpovedné Mgr. Daniela Galliková, Ing. Darina Adamicová.

        • Naša škola je víťazom okresného kola  Jazykového WocaBee šampionátu!
          • Naša škola je víťazom okresného kola Jazykového WocaBee šampionátu!

          • Žiaci triedy 8.C ANJ získali prvenstvo v precvičovaní slovnej zásoby v okresnom kole súťaže a postupujú do krajského kola. V októbri sa žiaci našej školy zapojili do Jazykového WocaBee šampionátu. Jedná sa o súťaž v učení slovíčok cudzieho jazyka, v ktorom medzi sebou súperia študenti všetkých cudzích jazykov od základných škôl až po gymnáziá, a to nielen na Slovensku, ale aj v susednej Českej republike. Šampionát prebieha výhradne online, v inovatívnej aplikácii na učenie cudzích slovíčok  s názvom WocaBee. Celkovo sa do súťaže zapojilo celkovo viac ako 60 000 žiakov. V našom okrese sa najusilovnejšími žiakmi stali žiaci našej školy, gratulujeme triede: 8.C ANJ, ktorú vedie p. uč. Mgr. Jana Figlárová. Žiaci získali prvenstvo vďaka tomu, že v súťažnom období 23.10. - 27.10.2023 nahrali denne v priemere 1286 bodov (tzv. WocaPoints) na žiaka. Žiaci v aplikácii získavajú body iba za správne odpovede pri precvičovaní slovíčok. Vďaka tomu, že podali skvelý výkon, sa stali okresnými WocaBee šampiónmi a zaslúžene postupujú do krajského kola, ktoré začína 6.11.2023 a končí 10.11.2023. Darilo sa aj druhej skupine 8.C triedy, ktorú vedie p.uč. Mgr. Anna Budzáková. Obsadili 3.miesto s denným priemerom 662 bodov a rovnako postupujú do krajského kola.

            Držme našim žiakom palce, aby boli úspešní aj naďalej a prebojovali sa svojou usilovnosťou až do česko-slovenského finále Jazykového WocaBee šampionátu!

            Za súťaž bola zodpovedná Mgr. Jana Figlárová a vyučujúci ANJ na druhom stupni.

        • Súťažíme v jazykoch s WocaBee
          • Súťažíme v jazykoch s WocaBee

          • 5. až 9. ročník

            Naša škola sa zapojila do piateho ročníka inovatívnej súťaže pre školy s názvom Jazykový WocaBee šampionát. Súťaž prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a súťaží sa online v aplikácii na učenie slovíčok - WocaBee. Žiaci sa v aplikácii učia novú slovnú zásobu vrátane výslovnosti moderným a veľmi efektívnym spôsobom. V súťaži sa hodnotí usilovnosť žiakov v učení cudzích jazykov, meraná počtom bodov získaných za precvičovanie slovíčok. Čím viac žiaci precvičujú, tým viac bodov (za správne odpovede) získajú a viac sa aj naučia. Každá trieda súťaží ako tím, takže v jazykoch sa zlepšujú skutočne všetci žiaci. Aplikácia navyše pracuje s každým žiakom individuálne za pomoci umelej inteligencie a žiaci si ju môžu spustiť na mobile, tablete či počítači. Triedy aktuálne súťažia v okresnom kole šampionátu, v ktorom môžu získať zaujímavé ceny nielen pre seba, ale aj pre vyučujúcich a pre našu školu. Tou najdôležitejšou výhrou však bude zlepšenie jazykových vedomostí našich žiakov a ich motivácia k učeniu jazykov, ktoré sú v dnešnej dobe mimoriadne dôležité. Sme veľmi radi, že na našej škole dávame priestor moderným technológiám a učíme cudzie jazyky inovatívnym spôsobom, ktorý žiakov baví a prináša im skutočné výsledky!
            Držíme im v súťaži palce!

            Zodpovedný učiteľ: Mgr. Jana Figlárová a vyučujúci ANJ na druhom stupni

          • Po stopách praveku a staroveku v našom regióne

          • exkurzia 6. ročník

            V dňoch 24. 10. a 25. 10. 2023 sa šiestaci zúčastnili exkurzie v Podtatranskom múzeu v Poprade. Prešli sme si expozíciu so zameraním na pravek a starovek, a načerpali sme množstvo nových informácií. Po výklade sme sa vybrali na archeologickú lokalitu Gánovce - Hrádok, kde sme si v prostredí Geoparku Gánovce pozreli prostredie, v ktorom sa našiel jeden z najvýznamnejších nálezov pozostatkov neandertálca v strednej Európe - vyliatok mozgovne. Priblížili sme si dejiny výskumu na tomto mieste a mnohé iné významné nálezy z rituálnej studne, ktorá tu vznikla. Ozvláštnený príbeh o mrtvej neandertálskej žene a ľudských obetiach oživil nálezisko a žiaci opäť získali zaujímavé informácie o  našej minulosti. 

            Za organizáciu exkurzie bola zodpovedná Mgr. Zuzana Simona Lizáková (foto vo fotoalbume).

          • Medzinárodný deň školských knižníc

          • Projektové vyučovanie, 1.a 2. stupeň

            V pondelok 23.10.2023 sa v rámci  Medzinárodného dňa školských knižníc uskutočnilo projektové vyučovanie žiakov 1. a 2. stupňa základnej školy. Cieľom projektového vyučovania bolo nielen ukázať žiakom, že knihy môžu ich život spestriť, urobiť výnimočným a v mnohých prípadoch aj zmeniť, ale aj priviesť žiakov k uvedomeniu si vlastnej výnimočnosti. Každý z nás je výnimočný bolo mottom programu, ktorý mohli žiaci postupne v troch predstaveniach vidieť v kine Goral. Toto predstavenie bolo výnimočné nielen svojím obsahom, ale aj počtom účinkujúcich, pretože svoje talenty nám predviedlo viac ako 100 žiakov prvého a druhého stupňa pod vedením svojich učiteliek. Druhá časť projektového vyučovania prebiehala v triedach, kde sa žiaci zapojili do čitateľských dielní a pracovali s rôznymi žánrami kníh. Veríme, že sa žiakom projektové vyučovanie páčilo a že posolstvo, ktoré zaznelo v programe ich oslovilo a vyburcovalo hľadať a rozvíjať svoju výnimočnosť aj siahnutím po knihách. Zároveň chceme poďakovať všetkých učiteľkám slovenského jazyka a učiteľkám prvého stupňa, ktoré pripravili program v kine Goral. Tiež chceme poďakovať pani učiteľkám za prípravu materiálu a pomoc pri výzdobe priestorov v kine Goral. Poďakovanie patrí aj kultúrnemu oddeleniu obecného úradu za technickú podporu a poskytnutie kulís. A veľká vďaka patrí všetkým triednym učiteľom za ochotu a tvorivosť pri organizovaní čitateľských dielní vo svojich triedach.

            Za prípravu a organizáciu projektového vyučovania boli zodpovedné Mgr. Janka Budzáková, Mgr. Renáta Fudalyová, Mgr. Anna Majerčáková, Mgr. Viera Lizáková a všetci triedni učitelia. 

          • Milión detí sa modlí ruženec

          • Milión detí sa modlí ruženec je celosvetová kampaň modlitieb za jednotu a mier vo svete, do ktorej sa aj v tomto roku 18.10. zapojili žiaci našej školy spolu so svojimi učiteľmi. Niektorí sa modlili ruženec vo svojej triede alebo na krúžku, iní prišli na spoločnú modlitbu do kostola sv. Jána Krstiteľa. Tešíme sa, že sme mohli byť súčasťou tohto celosvetového úsilia o mier, že sme mohli prispieť svojou "kvapkou" do tohto oceánu modlitieb. Celkovo sa zapojilo viac ako tristo detí, ktorých túžbou je naplniť slová Panny Márie z Fatimy, že modlitba s dôverou dieťaťa môže skutočne zmeniť svet, poraziť zlo a priniesť pokoj.

            Túto duchovnú aktivitu pripravila Farnosť Lendak.

        • Finančná gramotnosť
          • Finančná gramotnosť

          • ​​​​​

            ​​9. ročník

            Finančná gramotnosť je súbor znalostí, ktoré človeku umožňujú porozumieť financiám a správne s nimi zaobchádzať v rôznych životných situáciách.

            Finančná gramotnosť je schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti. Naši žiaci prostredníctvom lektorky Zuzany Salanciovej (OVB Allfinanz Slovensko a. s.) hrali hru Finančná sloboda.

            Čo hra Finančná sloboda prináša?

            V hre Finančná sloboda sú produkty veľmi podobné reálnym produktom dostupným na našom trhu. Preto hráč pri rozhodovaní môže použiť svoje skúsenosti z ozajstného života. A naopak, hráč vie aplikovať vedomosti získané v hre na zlepšenie vlastnej situácie aj po skončení hry.

            Účelom hry je splniť všetky ciele rodiny, ktorými sú:

            • nadobudnúť vlastnú nehnuteľnosť na bývanie.
            • dosiahnuť veľký cieľ rodiny, napr. zaplatiť vzdelanie detí, dopriať si krásnu dovolenku, kúpiť si chatu, resp. druhú nehnuteľnosť, …
            • dosiahnuť cieľ najväčší a najpodstatnejší – finančnú nezávislosť rodiny do veku 60 rokov rodičov.

            Našim žiakom sa hra veľmi páčila, plánovaná je aj pre budúcich deviatakov v budúcom školskom roku.

            Za prípravu tejto aktivity bola zodpovedná Ing. Miroslava Sisková