• Naši žiaci sa zúčastnili Majstrovstiev Slovenska v šachu mládeže

•

Po viac ako ročnej pauze a uvoľnení opatrení  sa mladí šachisti dočkali. Vďaka ochote a odvahe organizátorov sa v dňoch 26. júna až 3. júla 2021 uskutočnili Majstrovstvá SR v šachu mládeže v Ľubovnianskych kúpeľoch. Využili sme relatívnu blízkosť podujatia a zúčastnili sme sa.

Hralo sa celkovo až v 14-tich kategóriách: do 8, 10, 12, 14, 16, 18 a 20 rokov, zvlášť chlapci a dievčatá. Každý deň sa odohralo 1 kolo, iba v pondelok boli kolá dve, takže dovedna šachisti odohrali 9 kôl. Časový limit bol 2 x 90 minút + 30 sekúnd na prvých 40 ťahov a ďalších 2 x 30 minút + 30 sekúnd na dohratie partie so zapisovaním ťahov. Celkovo teda šachisti mohli stráviť za stolom aj viac  ako 5 hodín. Poradie súperov bolo určené počítačom, tzv. švajčiarskym systémom.

Keďže krúžky počas pandémie nemohli fungovať, s prípravou sme začali iba mesiac pred súťažou. Decká neboli rozohrané a mnohí pozabúdali aj to, čo už pred koronou zo šachu vedeli. Na majstrovstvá sme teda išli s malou dušičkou, predsa len sa tu zišla – zvlášť u chlapcov, najsilnejšia možná konkurencia. Z tohto pohľadu si cením každý bodový zisk.

Najviac sa darilo Barborke Konopovej – VI.D a Dávidovi Selvekovi – VIII. C, ktorí uhrali 4 body z 9-tich možných. Barborke to stačilo v kategórii D14 na 11. miesto a Dávidovi v CH14 na 24. miesto. O pol bodu menej získali Ján Selvek – VIII.C (24. miesto v CH16) a Stanislav Mačaj – III.A ( 10. miesto v CH10). S troma bodmi získal Erik Halčin – IV.B 11. miesto v CH10, Alena Halčinová – IV.B 5. miesto v D10, Stanislava Selveková – IV.C 12. miesto v D12 a Blažena Halčinová – VII.C 13. miesto v D14. Adrián Halčin – IX.A s dvoma bodmi skončil na 29. mieste v CH16.

Každý z hráčov okúsil aspoň raz radosť z víťazstva na vrcholnom podujatí. Opäť si potvrdili, že bez systematickej práce a prípravy v krúžku to nepôjde. Akcia mala vysokú športovú aj spoločenskú úroveň. Žiaci našej školy ukázali, že sa vedia správať a prispôsobiť sa ostatným. Získali novú skúsenosť, ktorá ich má motivovať k šachovému napredovaniu.

Vyslovujem im za vzornú reprezentáciu úprimné poďakovanie. Ďakujem sponzorovi, ktorý nechce byť menovaný, za pokrytie nákladov na dopravu. Ďakujem spojenej škole a obci za úhradu ostatných nákladov a poplatkov. Ďakujem prepravcovi za bezpečnú dopravu a všetkým rodičom za zabezpečenie ostatných vecí.

Ing. Tomáš Hudáček, tréner mládeže ŠK CVČ Lendak

• Krásne leto všetkým!

• V mene vedenia Spojenej školy Lendak prajeme všetkým žiakom našej školy krásne prázdniny, plné slnka a oddychu, pedagógom školy a ostatným zamestnancom želáme zaslúženú dovolenku, načerpanie nových síl do ďalšej práce, ktorá nás čaká od septembra 2021.

Všetkým rodičom, priateľom  a priaznivcom našej školy želáme taktiež krásne leto a ďakujeme za spoluprácu v šk.roku 2020/21.